Wszystkie występujące na basenie urządzenia elektryczne podłączone są do głównej tablicy sterowniczej (rysunek nr 6). Stanowi ona serce całego basenu. Zawiera w sobie wszelkie urządzenia służące do zasilania, sterowania i zabezpieczenia podłączonych obwodów. Są to: wyłącznik główny tablicy, zabezpieczenie różnicowoprądowe, wyłączniki nadmiarowoprądowe, wyłączniki silnikowe z termicznym zabezpieczeniem przeciążeniowym, styczniki, lampki kontrolne, zabezpieczenie przed zanikiem fazy, sterowniki czujników poziomu itp. W rozdziale tym opiszę zasadę działania takiej tablicy.
Rysunek 6 - główna tablica sterownicza basenu
(Hotel Meduza w Mielnie)
Obowiązujące przepisy prawne wymuszają stosowanie w budynkach urządzeń służących do ochrony przed dotykiem pośrednim. Takim zabezpieczeniem, w każdej z tablic basenowych, jest wyłącznik różnicowoprądowy o znamionowym prądzie różnicowym ΔI wynoszącym 30mA. Jego obecność chroni obsługę basenu oraz ludzi w nim pływających przed skutkami ewentualnego wystąpienia przebicia w którymś z urządzeń. A jest to zagrożenie bardzo realne, zważywszy na wysoką wilgotność i obecność oparów chloru w pomieszczeniach maszynowni. Rysunek nr 7 przedstawia schemat przykładowej instalacji elektrycznej basenu.
Rysunek 72 - schemat instalacji elektrycznej
Ten sam schemat zaprezentowany jest na rysunkach nr 8 – 11 w ujęciu blokowym. Każdy z rysunków przedstawia inną część funkcjonalną tablic. Rysunek nr 8 prezentuje blok zabezpieczeń tablicy do których zaliczyć można3:
wyłącznik główny umożliwiający całkowite odłączenie wszystkich obwodów tablicy rozdzielczej od sieci zasilającej. Jego bezpieczne położenie wizualizowane jest za pomocą zielonych prostokątów widocznych w okienkach poniżej hebli. W przypadku, gdy prostokąty mają kolor czerwony, należy zachować absolutną ostrożność, gdyż elementy tablicy znajdują się pod napięciem.
wskaźnik obecności faz informujący użytkownika o poprawności zasilenia tablicy rozdzielczej. W przypadku, gdy któraś z lampek nie świeci, przyczyny należy szukać w głównej rozdzielni budynku.
zabezpieczenie różnicowoprądowe realizujące funkcję ochrony użytkownika na wypadek wystąpienia przebicia w którymkolwiek z elementów tablicy lub w podłączonych urządzeniach. Sytuacja taka może mieć miejsce na przykład na skutek mechanicznego uszkodzenia izolacji przewodów, zawilgocenia silników, itp. W momencie wykrycia upływności zabezpieczenie to wyłącza całą tablicę. Ponowne załączenie tablicy możliwe będzie dopiero po usunięciu przyczyny usterki.
czujnik kolejności faz stale nadzorujący parametry doprowadzonego do tablicy zasilania. Jeżeli czujnik stwierdzi zanik którejś z faz, lub ich odwrotne podłączenie, wyśle do sterownika LOGO! sygnał zabraniający włączenie jakiejkolwiek pompy. W ten sposób uchroni silniki przed pracą w warunkach, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia.
Rysunek nr 9 przedstawia część realizującą wszystkie funkcje automatyzacji działania basenu. Urządzenia odpowiedzialne za poprawne działanie wszystkich komponentów to:
sterownik przemysłowy LOGO realizujący funkcje sterowania pracą pomp obiegowych w cyklu dobowym, oraz pracą pomp atrakcji zgodnie z algorytmem zadanym przez inwestora. Ponadto sterownik przyjmuje i odpowiednio interpretuje sygnały z urządzeń zabezpieczających tablicę i z włączników oświetlenia.
włącznik pomp obiegowych “na stałe” powodujący pominięcie nocnego przestoju pomp, tzw. „czasu ciszy”.
termometr służący do ustawiania temperatury wody w basenie. Ze względu na to, iż woda z wymiennika ciepła może być dostarczana jedynie podczas pracy pomp obiegowych, termometr zasilany jest przez ich styczniki. W przypadku gdy żadna z pomp obiegowych nie pracuje, termometr pozostaje wyłączony. Analogiczna sytuacja występuje dla dozowników chemii. Odczynniki chemiczne mogą być dodawane do wody jedynie wtedy, gdy krąży ona w obiegu. Podczas przestoju pomp dozowniki pozostają wyłączone.
Rysunek 8 - schemat blokowy tablicy, zasi-lanie tablicy i kontrola poprawności zasilania zasilania
Rysunek 9 - schemat blokowy tablicy, automatyka
czujnik zalania pomieszczenia czuwa nad tym, aby sterownik LOGO! nie dopuścił do załączenia żadnej z pomp w przypadku jakiegokolwiek rozszczelnienia w instalacji hydraulicznej.
czujnik poziomu wody odpowiedzialny jest za utrzymywanie stałego poziomu cieczy w zbiorniku przelewowym. Jeżeli pompy obiegowe wypompują zbyt dużą ilość wody, czujnik załącza elektrozawór, który dopuszcza wodę z sieci wodociągowej. Jeżeli z jakichś przyczyn poziom wody w zbiorniku opadłby poniżej dolnego pływaka, czujnik wyłączy pomocniczy stycznik pomp obiegowych, tym samym odcinając od nich sygnały sterujące z LOGO!. W obydwu czujnikach poziomu występują sondy pomiarowe:
S0 - sonda poziomu odniesienia
S1 - sonda poziomu minimalnego
S2 - sonda poziomu maksymalnego
Wszystkie silniki, zarówno pomp obiegowych, jak i pomp atrakcji, sterowane są przez moduł LOGO!, co przedstawione jest na rysunku nr 10. Pompy obiegowe działać będą pod warunkiem, że urządzenia zabezpieczające nie wykryją zbyt niskiego poziomu wody w zbiorniku przelewowym albo problemu z zasilaniem, natomiast pompy atrakcji pozostaną wyłączone w przypadku problemu z zasilaniem. Wszystkie styczniki pomp sygnalizują swój stan załączenia poprzez pojawienie się czerwonego kwadratu w okienku w prawym dolnym rogu stycznika. Bardzo zalecane jest, aby do włączania i wyłączania zasilania silników używać dedykowanych włączników silnikowych, których styki (w przeciwieństwie do styków wyłączników nadprądowych) przystosowane są do mocnych udarów prądowych w momencie rozruchu.
Do LOGO! dołączone są również styczniki obwodów oświetleniowych (rysunek nr 11). W tej konkretnej realizacji inwestor zażyczył sobie, żeby oświetlenie niecki basenu oraz pompy atrakcji były automatycznie załączane w kilku różnych sekwencjach, np.: lampy nr 1 + atrakcja nr 2, itp. W innych realizacjach lampy były załączane włącznikami umieszczonymi np. w pomieszczeniu ratownika. Ponieważ obudowy lamp są bezpośrednio zanurzone w wodzie, wykorzystano do ich zasilania transformatory wytwarzające na wyjściu bezpieczne napięcie 12V. Obwody lamp rozdzielono tak, aby równomiernie obciążyć każdą fazę.
Rysunek 10 - schemat blokowy tablicy, pompy obiegowe i pompy atrakcji
Rysunek 11 - schemat blokowy tablicy, oświetlenie niecki basen, pozostałe obwody
Na rysunku nr 12 przedstawione jest rozmieszczenie urządzeń w tablicy sterowniczej wykonanej w oparciu o schemat elektryczny z rysunku nr 7. Jest to typowa tablica energetyczna 4x24 pola, wykonana z blachy i posiadająca przeszklone drzwiczki.
Rysunek 12 - rozmieszczenie elementów tablicy z podziałem na poszczególne pasy
skomentowano: 2014-10-27 12:56:18 przez: Wojtek
Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.